Utorak 19. jun 2018.

DRŽAVNA ZABRANA ZA SARADNJU


Saopštenje Centra za kulturnu dekontaminaciju povodom sprečavanja Škeljzena Malićija da učestvuje u programu CZKD


Obavešteni smo da je istoričar umetnosti i filozof Škeljzen Malići na putu iz Prištine za Beograd sprečen da uđe u Srbiju, bez obrazloženja. Škeljzen Malići bio je pozvan da učestvuje na promociji zajedničke publikacije „Studija slučaja Pertej“ u Centru za kulturnu dekontaminaciju danas, 19. juna 2018. Kao jedan od umetničkih direktora programa „Studija slučaja Pertej“, uz Borku Pavićević, učestvovao je u višemesečnom radu na afirmaciji i sistematizaciji arhiva, pamćenja i istorizacije 20 godina saradnje umetnika i kulturnih radnika Srbije i Kosova. Rezultat ovog rada je publikacija „Studija slučaja Pertej“, koju su pripremili Majlinda Hodža, Luna Đorđević, Rozafa Malići i Džek Robinson, sa brojnim saradnicima. Time se u protekle dve godine rada obeležilo i 20 godina od prve izložbe savremene umetnosti sa Kosova: „Pertej“, održane u Centru za kulturnu dekontaminaciju 1997, čiji su kustosi bili upravo Škeljzen Malići i Dejan Sretenović. Istražujući ove decenije saradnje, koja je za zvaničnu politiku bila nepoželjna, a zvaničnoj kulturi i medijima nevidljiva, shvatili smo koliko je politički subverzivna činjenica da je ona opstajala i da je savladavala i najteže prepreke, jer je bila zasnovana na solidarnosti, otporu nasilju i otporu nacionalizmu.


Podržavamo naše kolege iz Prištine, saputnike Škeljzena Malićija i pozvane učesnike programa: Besu Luci, Majlindu Hodžu i Jetona Neziraja u doluci da se iz solidarnosti i protesta zajedno vrate u Prištinu. Upravo iz solidarnosti i protesta otkazujemo promociju knjige „Studija slučaja Pertej“ u Beogradu dok se našim kolegama ne omogući pravo da ravnopravno učestvuju u daljoj saradnji, dok im se ne omogući sloboda kretanja.


SAOPŠTENJE GRUPE KOSOVO 2.O


Danas je filozofu i istoričaru umetnosti Škeljzenu Malićiju onemogućen ulazak u Srbiju na graničnom prelazu Merdare. Granična policija Srbije nije mu dala nikakvu informaciju ili razlog za njihov postupak.


Malići je putovao sa dramaturgom I direktorom Ćendra Multimedija Jetonom Nezirajem, urednicom platforme Kosovo 2.0 I fotografkinjom Maljindom Hodžom. Planirali su da učestvuju u diskusiji povodom izlaska publikacije “Case Study Pertej” u okviru projekta “Përtej/Preko/Beyond20 Years”, a koja mapira hronologiju 20 godina kulturne saradnje nezavisnih kulturnih sfera obe zemlje. Ova publikacija i diskusija su rezultat projekta saradnje između Centra za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda i Kosovo 2.0 iz Prištine.


Pošto je Malićiju onemogućen ulazak, i ostali članovi grupe odlučili su da se vrate u Prištinu. To je zasnovano na odluci da bi se dalje putovanje I učešće u događaju samo doprinelo daljoj normalizaciji discriminatorne prakse i nehumanog tretiranja građana Kosova. Štaviše, ovaj incident je u suprotnosti sa procesom normalizacije odnosa ove dve zemlje, i primer neuspeha da se omogući jedan od osnovnih njenih principa – sloboda kretanja.

Vesti arhiva

2023.

2022.

2021.

2020.

2019.

2018.

2017.

2016.

2015.

2014.

2013.