Tribina o Vukovaru i izložba fotografija Srđana Veljovića
18. novembra 1991. JNA osvojila je i razorila Vukovar. Borbe za Vukovar traju 86 dana, više hiljada poginulih civila, potpuno razrušeno 90 odsto grada, šteta procenjena na dve milijarde dolara. Od 45000 stanovnika , 10000 koliko ih je ostalo u gradu izlazi iz podruma u kojima su proveli skoro tri meseca.
5. decembra 2016. nepoznati počinioci razbili su u centru Novog Sada šest izloga u kojima su se nalazile umetničke fotografije sa izložbe „Vukovar-ubijanje jednog grada“ Srđana Veljovića.
Razbijanje izložbe, Novi Sad
Da li stotine ljudi koji su 1991. pozdravljali sa mostova odlazak tenkova na Vukovar, sa cvećem, predstavljaju ovu sredinu, ili su to hiljade dezertera i Antiratni pokret u Beogradu, Novom Sadu, Senti, širom Srbije… Ili i jedni i drugi?
Kakav je naš današnji odnos prema razaranju Vukovaru 1991, i naš odnos prema izložbi Srđana Veljovića, prema istoriji, dokumentu, prema svedočenju, i umetničkom svedočenju.
Izložba Srđana Veljovića u Uličnoj galeriji u Novom Sadu razbijena je 2016. godine zbog pamćenja koje predstavlja, pamćenja na 1991. godinu. Nikola Džafo, organizator izložbe i urednik Ulične galerije, osnivač Art Klinike u Novom Sadu , kao i umetnik Vladimir Miladinović svojim umetničkim i društvenim delovanjem, svedočiće o „nelagodi“ i „šoku“ koje proizvodi umetnička praksa suočavanja sa potisnutim pamćenjem. Miloš Vasić, novinar, autor naslovne strane „Vremena“ iz 1991. „Pogledaj Vukovar, pogledaj svoju budućnost“, svedočiće o vremenu koje izložba fotografija „Vukovar-ubijanje jednog grada“ dokumentuje, a o kontinuitetu nasilja i borbe protiv nasilja, od 1991. do danas, govoriće Vesna Pešić.